30.04.2013

po godzinach...
... czyli część nieoficjalna pobytu w Ostrawie. Pierwsze zdjęcie zrobiłem "U Rady", kolejne trzy foty (podobnie jak ) w "R99" (na jednej z nich - Jiří; klik w link i w link), a dwie ostatnie w "Hobbicie". (Do pełnej listy brakuje jeszcze "Mirrora", ale tam żadnych zdjęć nie zrobiłem).

A tutaj - plan sytuacyjny.

28.04.2013

Tadeáš i Marylin


Tadeáš doskonale porozumiewa się po polsku. Jak sam twierdzi jego polszczyzna nie jest obciążona polskim kontekstem kulturowym, co pozwala mu swobodnie tworzyć brawurowe konstrukcje językowe, oparte na niezwykle trafnych, lecz jednocześnie dość zaskakujących skojarzeniach. Zbyt zawiłe tutaj byłoby wyjaśnianie używanych przezeń (powstających oczywiście ad hoc) określeń takich jak np. "mumia teraźniejszości", "średniowieczni frustraci" czy tłumaczenie związku między polskim "Pierdolisz!" a wykorzystaniem brokatu w wystroju wnętrza mongolskiej jurty. Ale Tadeáš jest też autorem tezy głoszącej, że wszelkie różnice między czeskimi, polskimi i dowolnymi innymi politykami z wszystkich stron scen politycznych sprowadzają się do tego, że "oni tylko swetry mają różne". Powyższe zdjęcie pozwala przypuszczać, że twierdzenie to daje się zastosować nie tylko do polityków. ;-)

20.04.2013

ze spaceru po Ostrawie (3)Na zdjęciu pierwszym fragment monumentalnej realizacji architektonicznej o nazwie Ostravská brána. Na drugim zdjęciu inny fragment tejże budowli wraz z "kontekstem" w jakim ją umieszczono (kostel sv. Václava). Kontrowersyjne.

Fotki z innych ostrawskich spacerów tutaj i tutaj. A tutaj - plan sytuacyjny ;-)

15.04.2013

Elblong : Ostrava = !¿! - współsprawcy


Tadeáš Goryczka
Jaroslav Němec
Rafał Kotyła
Elbląg - Ostrawa - wspólna sprawa /Elblong : Ostrava = !¿! (link, link), to z jednej strony wystawa zdjęć Rafała Kotyły i moich, powstałych w ramach projektu "Elbląskie formy przestrzenne w fotografii", a z drugiej - prezentacja ostrawskich doświadczeń ze sztuką abstrakcyjną w przestrzeni publicznej. Powyżej na zdjęciach Tadeáš Goryczka i Jaroslav Němec - czescy kuratorzy wystawy (kuratorem części polskiej był Jarosław Denisuk - zdjęcia tutaj) oraz Rafał z modelem jednej z ostrawskich form przestrzennych.

Na dokładkę: polski kwadrans w czeskim radiu, a w nim m.in. reportaż z otwarcia wystawy.

10.04.2013

okulary Le Corbusiera

Jiří Šigut, artysta fotografik
Jaroslav Němec, kurator czeskiej części wystawy "Elblong : Ostrava = !¿!"Wystawa Elblong : Ostrava = !¿! (obrazki z tejże tutaj i tutaj) zorganizowana została w Ostrawie ramach festiwalu Archikultura 2013. Wśród prezentowanych wystaw - także jedna poświęcona Le Corbusierowi. A co! Jak wisieć, to przynajmniej w dobrym towarzystwie... ;-)

(A te okulary, to taki fajny gadżet promujący w/w wydarzenie)

Więcej zdjęć - tutaj.

09.04.2013

ze spaceru po Ostrawie

Na zdjęciach powyżej - socrealistyczna Poruba. Wybudowana w latach 50-tych XX w. dzielnica Ostrawy. Jednakowe kwartały połączone identycznymi "triumfalnymi" łukami. Robi wrażenie.

08.04.2013

Elblong : Ostrava = !¿! (obrazki z wystawy)

Kilka zdjęć z wystawy "Elbląg - Ostrava - wspólna sprawa". Na żywo można ją oglądać w centrum kultury Sokolska 26. A zdjęcia jak przygotowywaliśmy wystawę można podejrzeć tutaj.

Zwróćcie uwagę na gościa ze zdjęcia nr 2. To Jiří Šigut (klik w link, link albo np. link)... Na odwiedzeniu naszej wystawy się nie zakończyło, więc Jiří jeszcze tu powróci. Ponadto on i dziewczyna na kolejnym zdjęciu mają, jak widać, podobne okulary. Na ten temat też jeszcze będzie, czyli ogólnie... c.d.n.

A więcej zdjęć - tutaj.

07.04.2013

Elblong : Ostrava = !¿!

wystawa - wspólna sprawa
Jarek Denisiuk, polski kurator wystawy (z lewej) i Rafał Kotyła, współautor zdjęć...

kuratorska troska ...
... kombinujemy ...
... przybijamy... 
... chuchamy i dmuchamy...
... i pierwsi goście

Wróciłem właśnie z Ostrawy, gdzie uczestniczyłem w otwarciu wystawy fotografii elbląskich form przestrzennych, jako współautor prezentowanych prac. Powyżej kilka zdjęć z przygotowań do wystawy. Więcej zdjęć - tutaj. No i oczywiście: c. d. n ...

Wystawę pt. "Elbląg - Ostrava - wspólna sprawa", prezentowaną w sali wystawowej Sokolska 26 można oglądać do 26.04 2013.