17.04.2017

zamELdowani - pierwszy klapsZdjęcia powstały podczas pierwszego dnia realizacji projektu #zamELdowani, w którym mam przyjemność uczestniczyć. Przedsięwzięcie obejmuje film dokumentalny, wystawę fotografii oraz blog zameldowani.blogspot.com, na który można zajrzeć, jeśli chciałoby się uzyskać więcej informacji. W każdym razie sprawa dotyczy tożsamości lokalnej, a więc tematu, który często powraca w "tak na oko...": Rzecz o rzeczce, Dziennik nieobecności, Żuławy, Oberland.

W centralnej części słynnego fresku Rafaela Szkoła Ateńska znajdują się postaci Platona i Arystotelesa - gościa od idei, abstrakcji i kolesia od doświadczenia, konkretu - skonfrontowane ze sobą poprzez pozy zastygłe w symbolicznych gestach. Otóż na pierwszym zdjęciu (moim ulubionym w tym zestawie) w niebo palec wbija Kamil Zimnicki - entuzjasta, gość, który zorganizował przedsięwzięcie, a obok nad kamerą pochyla się Grzesiek Styczeń - zawodowiec, człowiek od konkretów. Przychodząca natychmiast w tym miejscu na myśl oczywistość, że tacy z nich mędrcy, jak ze mnie artysta, nie unieważnia symbolicznego wymiaru sceny ilustrującej wewnątrzzespołowe napięcia, które - mam nadzieję - będą do końca siłą napędową projektu.

Na kolejnym zdjęciu Patrycja Gdula, współrealizująca filmową część #zamELdowanych, przypina mikrofon bohaterowi pierwszego nagrania - Tomkowi Gawronowi, recepcjoniście w hotelu "Arbiter", który po osiemnastu latach pracy rozpoczyna właśnie swój ostatni nocny dyżur w hotelowej recepcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz